Avrupa Birliği Türkiye’ye mali yardımlarını durdurdu


AB Komisyonu üyesi Hahn gelişme giden alanlarda Türkiye’ye verilen mali yardımlarının durdurulduğunu söyledi. Hahn Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaştığını belirtiyor.

18822430_303


Avrupa Birliği (AB) herhangi gelişme kaydedilen alanlarda Türkiye’ye tam üyelik müzakereleri çerçevesinde verilen mali yardımlarını durdurdu. AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn hukuk devleti gibi gelişme sağlanan alanlarda da yardımın durdurulduğunu bildirdi. Hahn bu yardımların kesin şartlara bağlı olduğunu ve bu şartların yerine yetirilib-yetirilməyəcəyinin yoxlanacağını söyledi. O, 2014-2020 yılları arasında Türkiye’ye verilecek yardımın 4 milyar 450 milyon Euro olarak planlandığını, ancak bunun sadece 167 milyon 300 bin avrosunun ödendiğini kaydetti.
Türkiye’deki son olaylar istinad eden Hahn, “Türkiye şu sıralarda maalesef Avrupa yolunda ilerlemiyor, tam aksine Avrupa’dan uzaklaşıyor” dedi

AB’ye üye dışişleri bakanlarının Aralık ayında Türkiye ile diyaloğa devam edilmesi kararı aldığını hatırlatan Hahn, Türkiye ile iletişim kanallarının kapatılmasının yanlış olacağını söyledi. O, Türkiye ile AB arasındaki üyelik müzakerelerinin ertelenmesi yönündeki meseleleri da “yapay” denir. Hahn “müzakerelerin fiilen durma” noktasına geldiğini ifade etti.